Strona główna

N1N1


INSTRUMENTY PERKUSYJNE


Instrument perkusyjny - instrument muzyczny, w którym źródłem dźwięku jest drganie całości lub części instrumentu, które jest wywoływane uderzeniem odpowiedniej części instrumentu pałką, szczotką lub dłonią, lub też potrząsaniem całym instrumentem.

Instrumenty perkusyjne możemy podzielić na dwa sposoby:Idiofony - wibratorem (źródłem dźwięku) jest ciało stałe mające niezmienną, naturalną sprężystość. Wibratorem tym jest najczęściej cały idiofon, dlatego instrumenty takie nazywane są również samodźwięcznymi. Idiofony mogą wydawać dźwięki rozproszone lub o określonej częstotliwości. Wysokość dźwięku w idiofonach uzależniona jest od właściwości fizycznych elementu drgającego (przede wszystkim masy), dlatego duża część tych instrumentów składa się z wielu odrębnych wibratorów (np. ksylofon, dzwony rurowe, wibrafon).

Membranofony - źródłem dźwięku jest drgająca membrana (wibrator), wykonana zazwyczaj ze skóry lub błony, tworząca jedną z części instrumentu. Jej wibracja pobudzana jest uderzeniem pałką, szczotką lub dłonią. Membrana rozpięta jest na cylindrycznym, stożkowym lub innym podobnym korpusie, który jest zarazem pudłem rezonansowym instrumentu.
Instrumenty określonej wysokości dźwięku


Do tej grupy instrumentów zaliczamy te, na których można wydobyć dźwięk (można zagrać melodię).


Należą do nich:

NA GÓRĘ

Instrumenty o nieokreślonej wysokości dźwięku


Instrumenty perkusyjne o nieokreślonej wysokości dźwięku. Na tych instrumentach nie można wydobyć dźwięku o określonej wysokości (nie można zagrać melodii). Można natomiast zagrać rytm.

Do instrumentów perkusyjnych o nieokreślonej wysokości dźwięku należą: